William John McCart

Dates of service

(general election)

Career details

12th Parliament ( February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Printing

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

10th Parliament ( March 10, 1903 – December 13, 1904 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party