William James Parkhill

Dates of service

(by-election)

Career details

4th Parliament (January 7, 1880 – February 1, 1883 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

3rd Parliament (November 24, 1875 – April 25, 1879 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Conservative Party