William Henry Edwards

Dates of service

(by-election)

Career details

17th Parliament (February 2, 1927 – September 17, 1929 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

16th Parliament (February 6, 1924 – October 18, 1926 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Public Accounts

Party affiliation(s)

Conservative Party