William Frederick Schwenger

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 20 ( December 1, 1937 – June 30, 1943 )

Chair of the Committee of the Whole House

Parliament 19 ( February 20, 1935 – August 25, 1937 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party