William Barber

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament ( December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to inquire into the constitution and operation of organizations or companies carrying on business in this province, etc.

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

1st Parliament ( December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Select Committee to enquire into the usefulness and cost of wooden railways as a means of furthering the settlement of the country

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to consider Bill 20, An Act to Amend the Law as to Bills of Lading)

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to consider Bill 21 (To Protect Butter and Cheese Manufacturers)

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Special Committee to consider the Municipal and Assessments Act

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party