Thomas Wylie

Dates of service

(general election)

Career details

7th Parliament (February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Select Committee to consider Bill 100 (To Amend the Pharmacy Act)

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Select Committee to consider Bill 86 (To Amend the Ontario Medical Act)

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bill 175 (To Amend the Ontario Medical Act)

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

6th Parliament (February 10, 1887 – April 26, 1890 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Party affiliation(s)

Conservative Party