Thomas Richard Mayberry

Dates of service

(general election)

Career details

13th Parliament (February 7, 1912 – May 29, 1914 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

12th Parliament (February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party