Sylvester Neelon

Dates of service

(general election)

Career details

5th Parliament (January 23, 1884 – November 15, 1886 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Select Municipal Committee

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

4th Parliament (January 7, 1880 – February 1, 1883 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party