Samuel Russell

Dates of service

(general election)

Career details

10th Parliament (March 10, 1903 – December 13, 1904 )

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

9th Parliament (August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party