Ross Romano photo

Ross Romano

Current roles

  • Chief Government Whip

Party

Progressive Conservative Party of Ontario

Riding representation

Sault Ste. Marie

43rd Parliament

– present

42nd Parliament

41st Parliament

Dates of service

(by-election) – present

Career details

43rd Parliament (August 8, 2022 – present)

Chief Government Whip
– present

42nd Parliament (July 11, 2018 – May 3, 2022)

Minister of Government and Consumer Services

Minister of Colleges and Universities

Minister of Training, Colleges and Universities

Member, Select Committee on Financial Transparency

Member, Standing Committee on Justice Policy

Parliamentary Assistant to the Minister of Energy, Northern Development and Mines (Northern Development and Mines)

Parliamentary Assistant to the Minister of Indigenous Affairs

41st Parliament (July 2, 2014 – May 8, 2018)

Member, Standing Committee on Justice Policy

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario
– present

Member's expenses