Robert Taylor Shillington

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 13 ( February 7, 1912 – May 29, 1914 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Parliament 12 ( February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Conservative Party