Robert Laurier

Dates of service

(by-election)

Career details

21st Parliament (February 22, 1944 – March 24, 1945 )

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

20th Parliament (December 1, 1937 – June 30, 1943 )

Minister of Mines

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Minister of Mines

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Legal Bills

Minister of Mines

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party