Robert John McCormick

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 13 ( February 7, 1912 – May 29, 1914 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Printing

Parliament 12 ( February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party