Robert Hobbs Taylor

Dates of service

(general election)

Career details

22nd Parliament ( July 16, 1945 – April 27, 1948 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

21st Parliament ( February 22, 1944 – March 24, 1945 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Education

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario