Robert Desmond Thornberry

Dates of service

(general election)

Career details

23rd Parliament (February 10, 1949 – October 6, 1951 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

21st Parliament (February 22, 1944 – March 24, 1945 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Co-operative Commonwealth Federation