Richard L. Treleaven

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Procedural Affairs and Agencies, Boards and Commissions

Deputy Speaker

32nd Parliament (April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Chair, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Chair, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Chair, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Select Committee on the Ombudsman

Chair, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario