Peter Duncan McCallum

Dates of service

(by-election)

Career details

8th Parliament (February 21, 1895 – January 28, 1898 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

7th Parliament (February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Party affiliation(s)

Independent

Independent-Conservative