Patrick Baskerville

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 5 ( January 23, 1884 – November 15, 1886 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Parliament 4 ( January 7, 1880 – February 1, 1883 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Conservative Party