Marion Boyd

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

36th Parliament ( September 26, 1995 – May 5, 1999 )

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Seniors' Issues

Critic, Health

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Critic, Justice

Critic, Native Affairs

35th Parliament ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Minister of Justice and Attorney General

Minister of Community and Social Services

Minister Responsible for Women's Issues

Minister of Education

Party affiliation(s)

New Democratic Party of Ontario