Kenneth Ross Stevenson

Dates of service

(general election)

Career details

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Resources Development

Critic, Agriculture and Food
– present

Minister of Agriculture and Food

32nd Parliament (April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Parliamentary Assistant to the Minister of the Treasury and Economics

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Minister of the Treasury and Economics

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Parliamentary Assistant to the Minister of the Environment

Member, Standing Committee on Resources Development

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario