Joseph Henri Marceau

Dates of service

(general election)

Career details

19th Parliament (February 20, 1935 – August 25, 1937 )

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Public Accounts

15th Parliament (March 9, 1920 – May 10, 1923 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Game and Fish

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party