Joseph Daniel Nault

Dates of service

(general election)

Career details

24th Parliament ( February 21, 1952 – May 2, 1955 )

Member, Standing Committee on Agriculture

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Game and Fish

23rd Parliament ( February 10, 1949 – October 6, 1951 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Mining

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Mining

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Game and Fish

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario