John Roaf Barber

Dates of service

(general election)

Career details

10th Parliament (March 10, 1903 – December 13, 1904 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

9th Parliament (August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bill 162, An Act to Incorporate the Ontario Historical Society

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party