John Mutrie

Dates of service

(general election)

Career details

Parliament 9 ( August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Parliament 8 ( February 21, 1895 – January 28, 1898 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party