John Lawrence McDonald

Dates of service

(general election)

Career details

23rd Parliament (February 10, 1949 – October 6, 1951 )

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

21st Parliament (February 22, 1944 – March 24, 1945 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Education

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario