John Joynt

Dates of service

(general election)

Career details

16th Parliament ( February 6, 1924 – October 18, 1926 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

15th Parliament ( March 9, 1920 – May 10, 1923 )

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Party affiliation(s)

Conservative Party