James Sinclair Smith

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party