James Percy Moore

Dates of service

(general election)

Career details

18th Parliament (February 5, 1930 – May 16, 1934 )

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

17th Parliament (February 2, 1927 – September 17, 1929 )

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Party affiliation(s)

Conservative Party