Henry Ryan Haney

Dates of service

(by-election)

Career details

3rd Parliament ( November 24, 1875 – April 25, 1879 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Railways

2nd Parliament ( December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee appointed to inquire into the working of the Tavern and Shop License Act of 1868, etc.

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to inquire into the working of the tavern and shop license

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party