George William Taylor

Dates of service

(general election)

Career details

32nd Parliament (April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Solicitor General

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Select Committee on Company Law

Parliamentary Assistant to the Attorney General

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Members' Services

31st Parliament (June 27, 1977 – February 2, 1981 )

Member, Select Committee on Plant Shutdowns and Employee Adjustment

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Company Law

Member, Select Committee on Constitutional Reform

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Company Law

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Select Committee on the Ombudsman

Member, Select Committee on the Inco/Falconbridge Layoffs

Member, Select Committee on the Ombudsman

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario