Frederick Thomas Smye

Dates of service

(general election)

Career details

18th Parliament (February 5, 1930 – May 16, 1934 )

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Minister Without Portfolio

17th Parliament (February 2, 1927 – September 17, 1929 )

Minister Without Portfolio

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Agriculture and Colonization

Party affiliation(s)

Conservative Party