Eric Ross Hall

Dates of service

(general election)

Career details

31st Parliament (June 27, 1977 – February 2, 1981 )

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on General Government

30th Parliament (October 28, 1975 – April 29, 1977 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party