Duncan McRae

Dates of service

(general election)

Career details

3rd Parliament (November 24, 1875 – April 25, 1879 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Conservative Party