Duncan Campbell Ross

Dates of service

(by-election)

Career details

12th Parliament (February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Printing

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Striking Committee to appoint members to standing committees

11th Parliament (March 22, 1905 – May 2, 1908 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party