Donald Robert McDonald

Dates of service

(general election)

Career details

12th Parliament (February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

9th Parliament (August 3, 1898 – April 19, 1902 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Party affiliation(s)

Conservative Party