Dianne Poole

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

Parliament 35 ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Vice-Chair, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Critic, Jobs Ontario

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on General Government

Critic, Women's Issues

Deputy Opposition House Leader

Vice-Chair, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Public Accounts

Critic, Housing

Parliament 34 ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on Education

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Senior Citizens' Affairs

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Education

Chair, Select Committee on Education

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party