David William Smith

Dates of service

(general election)

Career details

34th Parliament (November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Member, Standing Committee on Estimates

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Regulations and Private Bills

33rd Parliament (June 4, 1985 – July 31, 1987 )

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Select Committee on the Environment

Member, Select Committee on Retail Store Hours

Member, Standing Committee on Government Agencies

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Select Committee on Economic Affairs

Member, Select Committee on Health

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Social Development

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party