David Davidson Hay

Riding

Location Dot IconPerth North

Dates of service

(general election)

Riding representation

Perth North

4th Parliament

3rd Parliament

Career details

4th Parliament ( January 7, 1880 – February 1, 1883 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

3rd Parliament ( November 24, 1875 – April 25, 1879 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Public Accounts

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party