Daniel McNaughton

Dates of service

(by-election)

Career details

8th Parliament (February 21, 1895 – January 28, 1898 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Select Legal Committee

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

7th Parliament (February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Select Committee to consider Bill 65 (To Amend the Pharmacy Act)

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Private Bills

Party affiliation(s)

Liberal-Protestant Protective Association

Ontario Liberal Party