Charles Mackenzie

Dates of service

(by-election)

Career details

7th Parliament ( February 11, 1891 – May 29, 1894 )

Member, Select Committee to consider Bill 71 (To Amend the Public and Separate School Act)

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bill 68 (To Amend the Act Respecting Compensation to workmen in certain cases)

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Member, Select Committee to consider Bill 86 (To Amend the Ontario Medical Act)

Member, Select Committee to consider Bill 92 (for protection of those employed in places other than factories)

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee to consider Bill 83 (Respecting the Examination of Stationary Engineers and the inspection of Stationary Boilers)

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

6th Parliament ( February 10, 1887 – April 26, 1890 )

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Railways

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party