Barbara Sullivan

Dates of service

(general election) (not re-elected)

Career details

Parliament 35 ( November 19, 1990 – April 28, 1995 )

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Social Development

Critic, Health

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Critic, Environment

Critic, Greater Toronto Area

Parliament 34 ( November 3, 1987 – July 30, 1990 )

Chair, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Parliamentary Assistant to the Minister Responsible for Women's Issues

Parliamentary Assistant to the Minister of Labour

Member, Select Committee on Energy

Member, Standing Committee on Legislative Assembly

Commissioner, Board of Internal Economy

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party