Azaire Adulphe Aubin

Dates of service

(general election)

Career details

12th Parliament ( February 16, 1909 – November 13, 1911 )

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Game and Fish

11th Parliament ( March 22, 1905 – May 2, 1908 )

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Game and Fish

Member, Standing Committee on Municipal Law

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Railways

Member, Standing Committee on Municipal Law

Party affiliation(s)

Conservative Party