Arthur Wentworth Roebuck

Dates of service

(general election)

Career details

20th Parliament (December 1, 1937 – June 30, 1943 )

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Privileges and Elections

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Labour

19th Parliament (February 20, 1935 – August 25, 1937 )

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Public Accounts

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Legal Bills

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Labour

Member, Standing Committee on Legal Bills

Minister of Labour

Attorney General

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party