Andrew Naismith Watson

Dates of service

(by-election)

Career details

32nd Parliament (April 21, 1981 – March 25, 1985 )

Parliamentary Assistant to the Minister of Energy

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Energy

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Administration of Justice

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Parliamentary Assistant to the Minister of Community and Social Services

Member, Standing Committee on Procedural Affairs

Member, Standing Committee on Members' Services

31st Parliament (June 27, 1977 – February 2, 1981 )

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Social Development

Member, Select Committee on Company Law

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Members' Services

Member, Standing Committee on General Government

Member, Standing Committee on Resources Development

Member, Standing Committee on Members' Services

Party affiliation(s)

Progressive Conservative Party of Ontario