Adam Oliver

Dates of service

(general election)

Career details

2nd Parliament (December 7, 1871 – December 23, 1874 )

Member, Select Committee appointed to inquire into the working of the Tavern and Shop License Act of 1868, etc.

Member, Select Committee to inquire into the working of the tavern and shop license

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to inquire and report as to the best means of protecting the valuable timber of the province from the ravages of fire, or other causes of waste

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

1st Parliament (December 27, 1867 – February 25, 1871 )

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Standing Committee on Private Bills

Member, Select Committee to consider Bill 54 (The Jurors and Witnesses Affirmation Act)

Member, Standing Committee on Standing Orders

Member, Select Committee to consider Bill 21 (To Protect Butter and Cheese Manufacturers)

Member, Standing Committee on Standing Orders

Party affiliation(s)

Ontario Liberal Party