Ballot list from the draw on May 5, 2021

Order of Precedence for Private Members’ Public Business to be called during the First Session of the Forty-second Parliament according to the draw on May 5, 2021, pursuant to Standing Order 101(b).

Ordre de priorité des affaires d’intérêt public émanant des députées et députés à être étudiées pendant la première session de la Quarante-deuxième législature d’après le tirage au sort tenu le 5 mai 2021, conformément à l’alinéa 101 b) du Règlement.

Effective June 21, 2021 / 5a

No.

Member

Constituency

Latest Notice Date

Ballot Date

*1.

Ms. Morrison

Toronto Centre

06/13/21

09/21/21

*2.

Mr. Gates

Niagara Falls

06/13/21

09/22/21

*3.

Mr. Harden

Ottawa Centre

06/13/21

09/23/21

*4.

Mr. McDonell

Stormont—Dundas—South Glengarry

09/13/21

09/28/21

*5.

Mr. Pang

Markham—Unionville

09/14/21

09/29/21

*6.

Mr. Mantha

Algoma—Manitoulin

09/15/21

09/30/21

*7.

Ms. Kusendova

Mississauga Centre

09/20/21

10/05/21

*8.

Mrs. Wai

Richmond Hill

09/21/21

10/06/21

*9.

Mr. Crawford

Oakville

09/22/21

10/07/21

*10.

Mrs. Stevens

St. Catharines

10/04/21

10/19/21

*11.

Mr. Parsa

Aurora—Oak Ridges—Richmond Hill

10/05/21

10/20/21

*12.

Mr. Schreiner

Guelph

10/06/21

10/21/21

*13.

Ms. Skelly

Flamborough—Glanbrook

10/06/21

10/26/21

*14.

Mr. Sabawy

Mississauga—Erin Mills

10/06/21

10/27/21

*15.

Mr. Coteau

Don Valley East

10/06/21

10/28/21

*16.

Ms. Bell

University—Rosedale

10/18/21

11/02/21

*17.

Mr. Hillier

Lanark—Frontenac—Kingston

10/19/21

11/03/21

*18.

Mr. Coe

Whitby

10/20/21

11/04/21

*19.

Mme Gélinas

Nickel Belt

11/01/21

11/16/21

*20.

Ms. Lindo

Kitchener Centre

11/02/21

11/17/21

*21.

Mr. Arthur

Kingston and the Islands

11/03/21

11/18/21

*22.

Mr. Kramp

Hastings—Lennox and Addington

11/03/21

11/23/21

*23.

Mr. Gravelle

Thunder Bay—Superior North

11/03/21

11/24/21

*24.

Mr. Blais

Orléans

11/03/21

11/25/21

*25.

Ms. Fee

Kitchener South—Hespeler

11/15/21

11/30/21

*26.

Mrs. Gretzky

Windsor West

11/16/21

12/01/21

*27.

Mr. Bouma

Brantford—Brant

11/17/21

12/02/21

*28.

Ms. Fife

Waterloo

11/22/21

12/07/21

*29.

Ms. Khanjin

Barrie—Innisfil

11/23/21

12/08/21

*30.

Ms. Karpoche

Parkdale—High Park

11/24/21

12/09/21

*31.

Mr. Bailey

Sarnia—Lambton

12/08/21

02/22/22

*32.

Mr. Bourgouin

Mushkegowuk—James Bay

12/08/21

02/23/22

*33.

Mr. Glover

Spadina—Fort York

12/08/21

02/24/22

*34.

Ms. Hunter

Scarborough—Guildwood

12/08/21

03/01/22

*35.

Mrs. Martin

Eglinton—Lawrence

12/08/21

03/02/22

*36.

Mr. Cuzzetto

Mississauga—Lakeshore

12/08/21

03/03/22

*37.

Miss Mitas

Scarborough Centre

12/09/21

03/08/22

*38.

Mlle Simard

Glengarry—Prescott—Russell

02/22/22

03/09/22

*39.

Ms. Andrew

Toronto—St. Paul's

02/23/22

03/10/22

*40.

Mr. Thanigasalam

Scarborough—Rouge Park

03/07/22

03/22/22

*41.

Ms. Stiles

Davenport

03/08/22

03/23/22

*42.

Mr. Roberts

Ottawa West—Nepean

03/09/22

03/24/22

*43.

Mr. Sandhu

Brampton West

03/09/22

03/29/22

*44.

Mr. Natyshak

Essex

03/09/22

03/30/22

*45.

Ms. Berns-McGown

Beaches—East York

03/09/22

03/31/22

*46.

Mr. Fraser

Ottawa South

03/21/22

04/05/22

*47.

Mr. Harris

Kitchener—Conestoga

03/22/22

04/06/22

*48.

Ms. Monteith-Farrell

Thunder Bay—Atikokan

03/23/22

04/07/22

*49.

Mr. Vanthof

Timiskaming—Cochrane

03/28/22

04/12/22

*50.

Ms. Singh

Brampton Centre

03/29/22

04/13/22

*51.

Mr. Rakocevic

Humber River—Black Creek

03/30/22

04/14/22

*52.

Mr. Mamakwa

Kiiwetinoong

04/11/22

04/26/22

*53.

Ms. Sattler

London West

04/12/22

04/27/22

*54.

Mr. Hatfield

Windsor—Tecumseh

04/13/22

04/28/22

*55.

Ms. Hogarth

Etobicoke—Lakeshore

04/13/22

05/03/22

*56.

Mr. Miller

Parry Sound—Muskoka

04/13/22

05/04/22

*57.

Miss Taylor

Hamilton Mountain

*58.

Mrs. Martow

Thornhill

*59.

Ms. Shaw

Hamilton West—Ancaster—Dundas

*60.

Ms. Park

Durham

*61.

Mrs. Karahalios

Cambridge

*62.

Ms. Horwath

Hamilton Centre

*63.

Mr. Nicholls

Chatham-Kent—Leamington

*64.

Mr. Bisson

Timmins

*65.

Mr. West

Sudbury

*66.

Mr. Wilson

Simcoe—Grey

*67.

Mr. Tabuns

Toronto—Danforth

*68.

Mr. Pettapiece

Perth—Wellington

*69.

Mr. Yarde

Brampton North

*70.

Mr. Barrett

Haldimand—Norfolk

*71.

Mr. Kernaghan

London North Centre

*72.

Mr. Hassan

York South—Weston

*73.

Ms. French

Oshawa

*74.

Mr. Burch

Niagara Centre

*75.

Mr. Oosterhoff

Niagara West

*76.

Ms. Begum

Scarborough Southwest

*77.

Mr. Miller

Hamilton East—Stoney Creek

*78.

Mr. Ke

Don Valley North

*79.

Ms. Fee

Kitchener South—Hespeler

*80.

Mr. Baber

York Centre

*81.

Ms. Wynne

Don Valley West

*82.

Mr. Singh

Brampton East

*83.

Mr. Anand

Mississauga—Malton

*84.

Ms. Triantafilopoulos

Oakville North—Burlington

*85.

Ms. Armstrong

London—Fanshawe

*86.

Mr. Kanapathi

Markham—Thornhill

*87.

Mme Collard

Ottawa—Vanier

*88.

Ms. Ghamari

Carleton

*89.

Mr. Babikian

Scarborough—Agincourt

*90.

Mr. Hardeman

Oxford

*91.

Mr. Walker

Bruce—Grey—Owen Sound

*92.

Mr. Yakabuski

Renfrew—Nipissing—Pembroke

*93.

Ms. Scott

Haliburton—Kawartha Lakes—Brock

*94.

Mr. Yurek

Elgin—Middlesex—London

* Revision